Procedura postępowania z dziećmi z alergią
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SYTUACJI PRZYJĘCIA DZIECKA Z ALERGIĄ LUB NIETOLERANCJĄ POKARMOWĄ DO PRZEDSZKOLU NR 32 W BIELSKU-BIAŁEJ
Podstawa prawna: 1.Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ) 2. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69) 3. Statut przedszkola nr 32 4. Wpis do rejestru innowacji W związku z prowadzoną w Przedszkolu nr 32 innowacją organizacyjną polegającą na zdrowym żywieniu dzieci oraz żywieniu dzieci z alergią lub nietolerancją pokarmową wprowadza się do stosowania następującą procedurę: § 1
OBOWIĄZKI PRZEDSZKOLA
1. Przedszkole nr 32 zobowiązuje się do stosowania dla dzieci z alergią lub nietolerancją pokarmową indywidualnej diety zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
2. O stosowanej dla danego dziecka indywidualnej diecie mają być powiadomione wszystkie osoby mające bezpośredni nadzór nad dzieckiem:
1) dyrektor
2) intendent
3) nauczyciele
4) pomoc nauczyciela
5) dietetyk
6) kucharka
7) pomoc kuchenna
3. W kuchni i salach dziecięcych, w których przebywają dzieci z alergią pokarmową zostają umieszczone w widocznym miejscu informacje na temat alergii poszczególnych dzieci oraz zasady postępowania z tymi dziećmi w razie sytuacji zagrożenia.
4. Przedszkole zobowiązuje się do ścisłego nadzorowania wydawanych posiłków dla dziecka z alergią pokarmową stosując zasadę nadzoru i weryfikacji przez osobę drugą.
5. Przedszkole informuje, że jest placówką oświatową, a nie medyczną, dlatego nauczyciele i personel przedszkola nie mają prawa podawać dzieciom żadnych leków - doustnych, wziewnych oraz w postaci zastrzyków, maści i żelu.
6. W przypadku nasilenia choroby u dziecka podczas pobytu w przedszkolu dyrektor lub nauczyciel niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji rodziców (opiekunów prawnych).
7. W przypadku nasilających się objawów chorobowych u dziecka, nauczyciel jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia o zaistniałej sytuacji dyrektora przedszkola, podjęcia działań I pomocy, a w razie konieczności wzywania Pogotowia Ratunkowego.
8. Nauczyciel zobowiązany jest sprawować opiekę nad dzieckiem do momentu przybycia rodziców (opiekunów). Opiekę nad pozostałymi dziećmi przejmuje dyrektor lub wyznaczona przez niego osoba.
9. W przypadku nagłego zdarzenia (zaostrzenia objawów alergicznych, wstrząsu anafilaktycznego) Przedszkole zobowiązuje się postępować, tak jak w przypadku każdego wypadku: 1) sporządza odpowiednią dokumentację powypadkową 2) powiadomienia o wypadku Miejski Zarząd Oświaty. §2
OBOWIĄZKI RODZICÓW
1. Rodzice (opiekunowie prawni) na etapie rekrutacji zobowiązani są dostarczyć do Przedszkola odpowiednią dokumentację (zaświadczenie od lekarza specjalisty) dotyczącą zaleceń dietetycznych dla danego dziecka.
2. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do dostarczenia informacji (załącznik nr 1) od lekarza prowadzącego dotyczącej: 1) listy alergenów 2) zaleceń lekarza co do diety dla dziecka 3) zaleceń, co do postępowania z dzieckiem w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia dziecka.
3. Rodzice, opiekunowie prawni o każdej zmianie diety dziecka powiadamiają dietetyka i dyrektora przedszkola na zaświadczeniu od lekarza prowadzącego.
4. Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka powinno odbywać się tylko za zgodą lekarza prowadzącego, a pierwsze podania nowego produktu muszą się odbywać w sytuacji domowej.
5. Rodzice dzieci z alergią pokarmową zobowiązani są do stałej współpracy z przedszkolem (z dietetykiem, kucharką) w kwestii tworzenia indywidualnej diety dziecka oraz przekazywania na bieżąco informacji o zdrowotnych reakcjach dziecka.